בדיקת אירלן במרכז יהבים

 

  • האם קורה לכם או לילדיכם שאתם מתעייפים מקריאה אחרי פסקה או עמוד, מוכרחים לתת לעיניים מנוחה או לקום מהכיסא ולעשות הפסקה?
  • האם הטקסט “קופץ” או “רוקד” על הדף, האותיות מתערבלות או זזות בצורה המקשה על הקריאה?
  • האם העיניים שורפות לכם לאחר כמה דקות של קריאה, או שהראש מתחיל לכאוב?

ייתכן שמדובר בתופעת אירלן, אשר התגלתה ונחקרה על-ידי הפסיכולוגית האמריקאית הלן אירלן בשנות ה-80  באוניברסיטת קליפורניה, במסגרת מחקר על סטודנטים דיסלקטיים.

שיטת אירלן עושה שימוש במסנני צבע, המותאמים אישית, כדי לפתור בעיות הקשורות לעיבוד החזותי. בעיות  של קריאה, למידה, קשב וריכוז, תפיסת עומק, רגישות לאור, מיגרנות וכאבי ראש.  מטרת השימוש במסננים אלו היא להפחית או להעלים לחלוטין את קשיים בעיבוד החזותי ולצמצם במידה רבה את הרגישות הרבה לאור.

אנשים עלולים לראות את הכיתוב בשחור על גבי רקע לבן באופנים שונים. בין התופעות שאנשים מדווחים עליהן ניתן למצוא אנשים שהכיתוב נראה להם מטושטש, זז, שוקע, רועד, תלת מימדי ועוד. רוב האנשים הסובלים אינם מדווחים על כך, מאחר והם מניחים שכך כולם רואים. את רובם לא שאלו עד היום :”כשאתה מסתכל על דף כתוב, איך הכתוב נראה לך”?

כתוצאה מההפרעות על הדף, הקריאה הופכת להיות מעייפת ומתסכלת, ויש לכך השלכות על הבנת הנקרא, על יכולת הלמידה וההתמדה בלימודים באופן כללי.

הבעיה אינה קשורה לעין ולחדות הראייה, אלא היא תוצאה של לקות בעיבוד המידע החזותי, אשר נגרם מכך שהמוח אינו מעבד בצורה יעילה אחד או יותר מהצבעים הקיימים בקרן האור. באמצעות מסנן צבע המותאם אישית, מתגברים על ההפרעה, ובכך משפרים את התפקוד החזותי.

לקבלת מידע נוסף,
השאירו פרטיכם בטופס
או התקשרו ל 072-3308518​הטיפול בתופעת אירלן הינו פשוט ונעשה בשני שלבים:

* השלב הראשון, אבחון שקפים: שלב המיועד לברר האם  הנבדק סובל מתופעות אותן שיטת אירלן פותרת, ובאיזו מידה. באם יאובחן כסובל – יותאמו לו שקפים מסנני צבע.

* השלב השני, משקפיים מסנני צבע: נועד לאלו הרוצים לעבור לשימוש קבוע ויומיומי במסנני אירלן ולאלה שתופעות השיטה משפיעות עליהם בצורה כל כך משמעותית שרק משקפים מסנני צבע עשויים לשפר את תפקודם היומיומי.  המיוחד בעדשות מסננות הצבע האלה הוא, שהאדם המרכיב אותן אינו רואה כלל צבע וההפרעות החזותיות שיש לו, נעלמות בזמן שהוא מרכיב את המשקפיים.

 

לאחר האבחון והתאמת השקפים או המשקפיים חל שינוי, לעתים דרמטי מאד, ביכולת הקריאה, בהבנת הנקרא ובכישורי הלמידה. אנשים שלא יכלו לקרוא יותר מעמוד או חצי עמוד בכל פעם, מצליחים להתמיד ואף ליהנות מהקריאה עם השקפים. אנשים אשר מתחילים להרכיב את המשקפיים מדווחים על שיפור משמעותי באיכות חייהם וביכולתם לנהוג, לצאת החוצה  ולהעריך מרחק ועומק.

 

את השלב הראשון של האבחון – הכולל התאמת שקפים – ניתן לעבור במרכז לימודי יהבים.

השיטה קיבלה הכרה בינלאומית והיא מוזכרת בעיתונות מקצועית ובספרי לימוד. היא גם נחשפה במדיה בינלאומית, כולל: נשיונל ג’יאוגרפיק, תכנית הטלוויזיה האמריקאית 60 דקות, בוקר טוב אמריקה, בחדשות ה,NBC NEWS, ABC WORLD NEWS ב BBC בטלוויזיה באירלנד, הונג קונג, הולנד, ניו-זילנד, קוריאה הדרומית ואוסטרליה.

את השיטה הביאה לארץ גב’ שולמית אלעד, מומחית לליקויי למידה, מנהלת-מייסדת של מרכז אירלן ישראל.

 

מרכז לימודי יהבים בגדרה, מבצע מגוון אבחונים ע"י בעלי מקצוע מוסמכים, במטרה לבחון קשיים שונים (תפקודיים, רגשיים, לימודיים) אשר חווים ילדים, בני נוער ומבוגרים.

 

בחן עצמך- האם אתה צריך להעזר בשיטת אירלן?  http://www.irlen.co.il/tests/short.html

אם ענית “כן” על שלוש או יותר מהשאלות- אתה צריך להיעזר בשיטת אירלן.

2013 © כל הזכויות שמורות לורד ואמיר יהב - מרכז לימודי יהבים
שינוי גודל פונט