הפרעת קשב אצל סטודנטים מבוגרים

 

 

הפרעות קשב אצל מבוגרים קיימת בשיעור דומה לזה הנמצא בילדים- כ 8%, אך מתבטאות בצורה שונה מאשר אצל ילדים. החלק ההיפראקטיבי פוחת במידה רבה אך חלקים אחרים קיימים אצל מבוגרים ויכולים להפריע לתפקוד היומיומי: קושי להתמקד ולהתרכז בדבר אחד, מחשבות נודדות,קושי להתארגן בזמן ובמקום,אי יכולת לתפקד במצבים של חוסר ריגוש,אי שקט, חוסר מנוחה פנימי.

במקביל אצל מבוגרים ניתן לראות התמכרות לעבודה, בחירת  משרה עם פעילות, פעלתנות יתר ואימפולסיביות, סף תסכול נמוך, חסר סבלנות. נמצא כי מבוגרים הסובלים מהפרעת קשב  מגיעים יותר למצב של פרידות או גירושים (54%).

אנשים רבים מגלים את הבעיה הקיימת אצלם כאשר הם מגיעים לאבחנה עם ילדיהם או מתוך מצוקה אישית גבוהה.

המצוקה יכולה לנבוע מתוך התנהגות פרפקציוניסטית ונוקשה שמקורה בניסיון להחזיק את הקשיים תחת מסגרת מגבילה, שתיצור ארגון וסדר מדומים. המצוקה יכולה גם לנבוע מתוך התנהגות כאוטית הכוללת בלבול וחוסר ארגון, אי-יציבות בין אישית, מקצועית וחברתית, נטייה לשוליים ולהתמכרויות שונות וקושי בשליטה על הרגשות עד כדי התפרצויות זעם, התפרצויות בכי ואף התפרצויות ותוקפנות.

האבחון אצל מבוגרים דומה מאד לתהליך האבחון אצל ילדים אולם נסמך על שאלות רבות בנוגע לעבר של האדם.  הבסיס לאבחון הוא קבלת היסטוריה מפורטת של חיי המבוגר, תוך התייחסות לאמות-מידה אלו. כמו בילדים ובמתבגרים, תוספת חשובה לאבחון היא השימוש במבחן התפקוד המתמשך (מבחן TOVA).

למידע נוסף לחצו על הלינק.

לינק למידע נוסף בנושא אבחון של הפרעת באמצעות בדיקת MOXO.

 

2013 © כל הזכויות שמורות לורד ואמיר יהב - מרכז לימודי יהבים
שינוי גודל פונט