בדיקת אירלן

מכירים את תסמונת אירלן?

  • האם קורה שאתם או ילדכם מתעייפים מקריאה לאחר פסקה או עמוד, מוכרחים לתת לעיניים מנוחה או צריכים לקום מהכסא ולעשות הפסקה?
  • האם הטקסט "קופץ" לכם או "רוקד" על הדף, האותיות מתערבלות להן או זזות בצורה המקשה על הקריאה?
  • האם העיניים שורפות לכם לאחר כמה דקות של קריאה, או שהראש מתחיל לכאוב?
ייתכן ומדובר על תופעת אירלן, אשר התגלתה ונחקרה ע"י הפסיכולוגית האמריקאית הלן אירלן בשנות ה-80 באוניברסיטת קליפורניה, במסגרת מחקר על סטודנטים דיסלקטיים.

בדיקת אירלן בגדרה לתושבי השפלה והדרום

ביאליק 18 גדרה

בתיאום מראש – 0546664914

בדיקת אירלן בתל אביב לתושבי המרכז

דיסנצ'יק 5 רמת אביב

בתיאום מראש – 0546664914

 

כיצד תופעת אירלן באה לידי ביטוי?

שיטת אירלן עושה שימוש במסנני צבע, המותאמים אישית, כדי לפתור בעיות הקשורות לעיבוד החזותי. 

בעיות  של קריאה, למידה, קשב וריכוז, תפיסת עומק, רגישות לאור, מיגרנות וכאבי ראש.  מטרת השימוש במסננים אלו היא להפחית או להעלים לחלוטין את קשיים בעיבוד החזותי ולצמצם במידה רבה את הרגישות הרבה לאור.

 

 

אנשים עלולים לראות את הכיתוב בשחור על גבי רקע לבן באופנים שונים. בין התופעות שאנשים מדווחים עליהן ניתן למצוא אנשים שהכיתוב נראה להם מטושטש, זז, שוקע, רועד, תלת מימדי ועוד. רוב האנשים הסובלים אינם מדווחים על כך, מאחר והם מניחים שכך כולם רואים. את רובם לא שאלו עד היום :”כשאתה מסתכל על דף כתוב, איך הכתוב נראה לך”?

 

 

כתוצאה מההפרעות על הדף, הקריאה הופכת להיות מעייפת ומתסכלת, ויש לכך השלכות על הבנת הנקרא, על יכולת הלמידה וההתמדה בלימודים באופן כללי.

 

 

הבעיה אינה קשורה לעין ולחדות הראייה, אלא היא תוצאה של לקות בעיבוד המידע החזותי, אשר נגרם מכך שהמוח אינו מעבד בצורה יעילה אחד או יותר מהצבעים הקיימים בקרן האור. באמצעות מסנן צבע המותאם אישית, מתגברים על ההפרעה, ובכך משפרים את התפקוד החזותי.

 

מה זה אבחון אירלן?

בשלב זה נברר האם הנבדק אכן סובל מתופעות אותן שיטת אירלן פותרת, ובאיזו מידה. 
האבחון מתבצע באמצעות שאלון שבו התייחסות למספר נושאים, המצביעים על קיומה של ההפרעה, לשאלון יש שנה חשיבות רבה, שכן הוא מצביע על הסימפטומים אותם חווה הנבדק.
לאחר שלב זה, יתבצע אבחון נוסף לבדיקת הקושי בעיבוד החזותי ואם יתברר שקיים כזה, יותאמו שקפים צבעוניים מסנני צבע, לטובת הקלה על הקריאה, אם וכאשר יתברר כי השקפים הקלו באופן משמעותי, יותאמו משקפיים עם עדשות צבעוניות המסננות צבע, אשר יפסיקו את הקושי החזותי.
למעלה ממיליון מבוגרים וילדים ברחבי העולם נעזרים בשקפים מסנני צבע ובמשקפיים במהלך הקריאה.
 

טיפול בתופעת אירלן

 

התאמת משקפיים עם עדשות מסננות צבע

משקפיים מסנני צבע: נועד לאלו הרוצים לעבור לשימוש קבוע ויומיומי במסנני אירלן ולאלה שתופעות השיטה משפיעות עליהם בצורה כל כך משמעותית שרק משקפים מסנני צבע עשויים לשפר את תפקודם היומיומי.  המיוחד בעדשות מסננות הצבע האלה הוא, שהאדם המרכיב אותן אינו רואה כלל צבע וההפרעות החזותיות שיש לו, נעלמות בזמן שהוא מרכיב את המשקפיים.

 

לאחר האבחון והתאמת השקפים או המשקפיים חל שינוי, לעתים דרמטי מאד, ביכולת הקריאה, בהבנת הנקרא ובכישורי הלמידה. אנשים שלא יכלו לקרוא יותר מעמוד או חצי עמוד בכל פעם, מצליחים להתמיד ואף ליהנות מהקריאה עם השקפים. אנשים אשר מתחילים להרכיב את המשקפיים מדווחים על שיפור משמעותי באיכות חייהם וביכולתם לנהוג, לצאת החוצה  ולהעריך מרחק ועומק.

 

את השלב הראשון של האבחון – הכולל התאמת שקפים – ניתן לעבור כיום במרכז לימודי יהבים. 

במהלך שנת 2019  תתחיל ורד, המאבחנת הראשית של המכון, סדנת אירלן מתקדמת בארה"ב שבסופה תוכל גם לבצע את התאמת משקפי האירלן ותהיה אחת מתוך 3 האנשים בישראל להם יש אישור להתאים משקפיים.

 

השיטה קיבלה הכרה בינלאומית והיא מוזכרת בעיתונות מקצועית ובספרי לימוד. היא גם נחשפה במדיה בינלאומית, כולל: נשיונל ג’יאוגרפיק, תכנית הטלוויזיה האמריקאית 60 דקות, בוקר טוב אמריקה, בחדשות ה NBC NEWS, ABC WORLD NEWS ב BBC בטלוויזיה באירלנד, הונג קונג, הולנד, ניו-זילנד, קוריאה הדרומית ואוסטרליה.

 

את השיטה הביאה לארץ גב’ שולמית אלעד, מומחית לליקויי למידה, מנהלת-מייסדת של מרכז אירלן ישראל.

מרכז לימודי יהבים בגדרה, מבצע מגוון אבחונים ע"י בעלי מקצוע מוסמכים, במטרה לבחון קשיים שונים (תפקודיים, רגשיים, לימודיים) אשר חווים ילדים, בני נוער ומבוגרים.

 

בחן עצמך בקישור הבא – האם אתה צריך להעזר בשיטת אירלן? אם ענית “כן” על שלוש או יותר מהשאלות- אתה צריך להיעזר בשיטת אירלן.

 http://www.irlen.co.il/tests/short.html

 

במרכז יהבים מתקיימים אבחוני קשב וריכוז ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, על ידי אנשי מקצוע מומחים ובכירים. אבחונים פסיכו דידקטיים, דידקטיים, בדיקות מוקסו ובדיקות אירלן. המבחנים מוכרים על ידי משרד החינוך וקיימים הסדרים עם כל קופות החולים.

2013 © כל הזכויות שמורות לורד ואמיר יהב - מרכז לימודי יהבים
שינוי גודל פונט